Krize a volné dolary

25. července 2010 v 14:56 | JS |  Úvahy, fejetony
Krize. V Americe, Evropě vrcholí kampaň levných a neuvěřitelně dostupných hypoték. Lidé oslněni vidinou svého vlastního nového bydlení se upisují na věčné časy bankám a dalším společnostem. Banky a další společnosti jejich závazky kouskují do finančních balíčků a prodávají je dál jako zajímavou investici. Lidé, kteří chtějí zhodnotit své úspory, je nakupují a snaží své peníze zhodnotit.
Krize. Splasklá bublina. Lidé, kteří si pořizují hypotéky, jsou často na hraně splátkové propasti. Hroutí se jejich sny o bydlení, hroutí sny o snadném výdělku investorů. Tam, kde ratingové kanceláře psaly A+ se objevují cedule oznamující úpadek. Spirála se roztáčí, nekryté peníze lamou vaz jedné ekonomice za druhou. Do vaakua se zapojují státy a posílají injekce do zaseklého soukolí. Injekce, které znovu pomalu roztáčí soukolí světových ekonomik. Injekce, kterými zadlužují daňové poplatníky na dlouhá léta.
Krize. Hodnota společností, realit klesá na minimum. Není poptávka, tankery s ropou parkují po světě. A volné peníze států se objevují na scéně. V Americe, Číně a Indii se uchopili šance investoři. Za hotové peníze skupují to, co mělo staletí hodnotu. Společnosti mění firemní hlavičky, výsvěsní štíty. Noví majitelé volných peněz daňových poplatníků celeho světa skupují tam, kde se žilo nad úrověń.
První část W krize je za námi a z volných dolarů, tam kde krize začala, jsou naši zaměstnavatelé. A kde jsou oni pánové auditorských firem, co nám radili, kam investovat? Ve správních radách našich zaměstnavatelů?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama