Automotive - Ekonomie - přežitek doby?

6. srpna 2010 v 0:13 | JS |  Politika & EU
Ekonomie je pokus o vědu, který se snaží popsat ekonomiku a podat předpověď jejího dalšího chování. Vychází však z omezeného předpokladu o stabilitě systému, ekonomiky, který se snaží popsat pomocí statistiky. Snaží se definovat nejpravděpodobnější hodnoty, které by tento "stabilní systém" definovaly. HDP, indexy akciových trhů, všechno jsou to ukazatele z oblasti statistiky. Všechny jsou založeny na pravděpodobnosti součtů součtů a jejich násobků. Dělá z bilióntin firem a institucí mamutí celky, které ukazují na střední hodnoty jich všech.


Ovšem, co když je systém na tolik propojený, že zobecnění nesnese, co když jsou vztahy uvnitř systému natolik provázané, že statistika opřená o průměry z průměrů selhává. Jako ostatně ekonomie po každé, když k překvapení ekonomů vypukne krize ( např. ostrůvek blahobytu dnešního ministra financí ). Existuje i jiná cesta, ekonofyzika. Zde padá hypotéza o stabilním systému a průměrech. Padají markoekonomické ukazatele, lze je spíš chápat jako psychologickou manipulaci, která se zpětnou vazbou snaží částečně sama sebe ospravedlnit.


Představme si pohled na dynamický systém, kde mikro stává makrem a makro mikrem. Neexistují posloupnosti ani průměry. Existuje jen co nejpřesnější simulace systému. Simulace, kde důležitost jednotlivých prvků neurčuje souhrn statitistických kritérií, ale aktuální vztah k ostaním prvkům. Přichází na scénu fyzika. Ano, ekonofyzika předpověděla krizi již v roce 2005, zde neexistuje rating od Andersen Consulting, ale skutečný popis, jako tok, gradient, divergence, rotace a pole.


Má smysl nechat žít ekonomii, která skoro vždy neuspěje a nebo se postavit na ramena obrů a vidět dál?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama