Politika - Vláda rozpočtové zodpovědnosti je co?

19. srpna 2010 v 18:09 | JS |  Politika & EU
Dnešní vláda koalice TOP09, ODS a VV se prezentuje jako vláda rozpočtové zodpovědnosti. Ovšem co to znamená? V součanosti se je dluh ČR okolo 1,3 bilionu korun. Vláda se zavázala tento dluh trvale snižovat a jejím cílem je ve střednědobém horizontu dluh splatit. První kroky současné vlády však nevedou k reflexi státní správy, ale k přenášení dluhu přímo na občany ČR.
Toto přenášení se děje prostřednictvím:
:: plánovaného sjednocení (zvýšení) sazby DPH na 20% ( týká se především potravin)
:: plánovaným zvýšením poplatků ve zdravotnictví ( pobyt v nemocnici: 60 -> 100 Kč/den)
:: omezením sociální podpory plošným způsobem bez reflexe společenské angažovanosti jednotlivých občanů
:: omezením benifitů jako např. stavebního spoření
:: omezením výdajů ministerstev v investicích
( Za případné nepřesnosti se omlouvám )
Je už s podivem, že koncept "úspor" je navržen a prosazován člověkem, který se na zadlužování ČR celou svou kariérou podílel - panem Miroslavem Kalouskem. Další údiv vzbuzuje, že stejně energicky se neprosazují body boje s korupcí a zeefektivněním nákupu ve státní správě. Alespoň nebyl jasně představen jakýkoliv koncept. Tedy opět to vypadá, že přes rétoriku leadrů vládních stran, zaplatí umořování dluhu občané ČR bez výraznější změny přístupu státní správy k občanům.
Co by mělo každému občanovi ČR vadit:
  • omezování sociální podpory občanům plošně bez ohledu na konkrétní případ
V praxi to např. znamená, že je na tom hůř samoživitelka 3 dětí, která pracuje a o děti sestará než lidé, kteří nepracují a nechtějí pracovat a děti mají jako "zajímavý zdroj příjmů" . Je tragické, že vláda nijak nerozpracovala koncept individuálního přístupu k občanovi dle míry jeho společenské zodpovědnosti. Styk úřady, jestliže lidé podporu opravdu potřebují, se podobá v mnoha případech hororu.
  • státní správa není efektivní a nepřistupuje k občanům - plátcům platů úředníků - jako ke klientům
Neexistuje efektivní systém elektronické komunikace se státní spravou, např. systém el. schránek je zcela správně označován z hlediska IT jako předražená tragedie.
Pokud se již občan vydá na úřad, musí si vzít dovolenou, aby něco vyřídil, nehledě z větší části na zcela neprofesionální přístup úředníků.
Úřední hodiny neodpovídají potřebám občanů.
Celkově se dá říct, že státní správa zamrzla, co se týká přístupu k občanům, kteří ji živí, na úrovni Rakouska-Uherska ( pán - poddaný) . Kdo pracoval v soukromé sféře, tak jistě ví, o čem mluvím. Státní správa je povina poskytovat občanům služby, které si občané platí. A to na úrovni konzultant, který se snaží pomoct - klient, který potřebuje svoji předplacenou službu.
  • vláda naprosto nepodporuje růst populace v ČR
Ano, vláda se snaží pouze restrikcí upravovat důchodový systém, tak aby si důchod člověk naspořil sám a nebo na něj nedosáhl. Opět jde o ekonomická optření, která vychází z křivky vývoje průměrného věku občanů a poměr produktivních ku neproduktivním občanům. Průměrně inteligentní člověk by řešil příčinu, tedy investoval by do populačního růstu společnosti.

Jak je zřejmé již z přístupu k porodnému, které bude pouze na první dítě rodičů, vláda tohoto není schopna. Každý průměrný školák chápe následující matematiku: když mají 2 rodiče 2 nebo 1 dítě, tak společnost neroste, neboť další generace se pouze vyrovnává a nebo se snižuje ku původní generaci. Tedy až každé třetí dítě rodičů zajištuje růst společnosti, což znamená, že průměrný počet dětí na jednu matku by měl být větší než 2.
Pan Radek John nám ovšem vysvětlil, že porodné ( symbolicky vzato podporu státu) si zaslouží pouze první dítě, ostatní ať si rodiče živí sami, když je splodili.
Zajímala by mě žaloba na vládu z řad druho- a více- rozených kojenců u Ústavního soudu, proč dostanou porodné rodiče jen pro jejich prvorozené sourozence a ne i pro ně? Odlišují se snad nějak od nich? Vláda říká, že ano, neboť jejich rodičům dá podporu pouze na jejich prvorozeného sourozence. Jedná se samozřejmě o jasnou diskriminaci lidí - dětí, které se nemohou bránit.

Lidé by měli důrazně požadovat, aby vláda neprodleně začala podporovat růst populace, něboť pouze ten může přinést stabilitu a rozvoj jak důchodovému systému, tak hlavně společnosti.

  • neprůhledná výběrová řízení
Je nepochopitelné, že vláda nepoužívá systém elektronických aukcí na každou státní zakázku.
Jakákoliv poptávka musí být nabízená skrz transparentní systém, do kterého může každý nahlédnout a potenciální dodavatelé do něj mohou vstoupit až po kompletním prověření o bezdlužnosti a dohledatelnosti vlastníků - dostanou registraci.
Systém by měl být 2 kolový - v první kole vítězí nejlepší tři nabídky. Po té musí komise jmenným veřejným hlasováním vybrat dodavtele dle kritérií - nejlepší cena, - dodavatel je schopen zakázku realizovat. Pokud správní soud rozhodne, že jejich volba byla zjevně nevýhodná, dopouštějí se členové, kteří dodavatele vybrali, trestného činu podvodu a rozdíl mezi nevýhodnou cenou a běžnou cenou musí rovným dílem uhradit.
Velice podobný systém běžně využívá třeba VW ( přístup do systému a zodpovědnosti jsou samozřejmě řešeny jinak). Systém schválených dodavatelům opět používá kde kdo.
Smyslem této úvahy je vyvolat diskuzi nad těmito tématy, která jsou dle mého názoru nejkřiklavější. Samozřejmě respektuji, že jich bude daleko víc. Je třeba si uvědomit, že o vládě rozhodují občané ve volbách, pokud tedy 60% lidí zůstane doma a pak nadává, může nadávat leda tak sobě...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama