Pět důvodů, proč si nemyslet, že se nic nedá změnit

16. února 2012 v 13:37 | JS |  Politika & EU
V dnešní době se často setkáváme s názorem, že není možné současnou situaci změnit a že je v podstatě jedno, koho lidé volí nebo když nevolí vůbec. S tímto předsudkem úzce souvisí okleštění občanské společnosti a nevládních hnutí jako prvku, který by měl výrazně motivovat politickou scénu a spolu s ní se podílet na rozvoji České Republiky. Lidé mají pocit, že jsou bezmocní a že jsou rukojmí určité vybrané skupiny lidí, politických stran zastoupených v parlamentu, která jim diktuje podmínky, ve kterých žijí.
Další předsudek vyplývá s právní džungle, ve které prý žijeme. Vzniká dojem, že není možné vymoci právo a že pokud lidé nemají dostatek prostředků na kvalitního právníka, není jim pomoci. Lidé nejsou informováni o možnostech, které jim dává členství v EU a dnešním právním normám nerozumí a cítí se v pozici uvězněného, ke němuž si mohou dnešní "elity" dovolit takřka vše.


Z těchto důvodů je nesmírně důležité prosadit co nejprůhlednější státní správu, která může mít jednoduše kontrolovatelná jednotlivými občany. Ať již vyšší měrou přímé demokracie a nebo jednoduchými nechanismy jako jsou trasparentní účetnictví, transparentní účty věřejných a veřejnoprávních subjektů, online aukce bez "losovaček" a razantní zvýšení rozhodovací pravomoci místních referend.
Avšak i dnes existují mechanismy jak se vyrovnat s očividnou "nepostižitelnou" nespravedlností, diskriminací nebo nesprávným rozhodnutím státní správy, níže malý souhrn pro typické životní situace:

  1. "Okradený" nebo "oklamaný" spotřebitel
Pokud se cítíte oklamaní ze strany prodejce, není potřeba ihned se situací spokojit a říci si, prostě jsem naletěl. Existují organizace, které mají jak poradenskou službu, tak jsou schopné případ prošetřit. Mezi ně patří Sdružení Obrany Spotřebitelů ( http://www.spotrebitele.info/ ), Česká Obchodní Inspekce ( http://www.coi.cz/cs/spotrebitel/nez-se-obratite-na-coi-informace-pro-spotrebitele.html ) .

  1. Oběť korupce, účastník neprůhledného veřejného výběrového řízení
Pokud máte pocit, že jste tlačeni do činnosti, která se dá považovat za korupční, můžete obrátit na nevládní organiace, které vám poradí a vysvětlí vám vaše možnosti. Mezi ně patří Transparency International se svou právní poradnou ( http://www.transparency.cz/pravni-poradna/ ), Nadační Fond Proti Korupci ( http://www.nfpk.cz/cz/wanted ) nebo přímo na Protikorupční linku 199

  1. Chybné rozhodnutí státní správy / samosprávou nebo řešení sporů s nimi
Pokud máte pocit, že jste poškozeni rozhodnutím státní správy či samospráv, můžete vyhledat nejdříve pomoc u organizací, které vám pomohou s tím, jak postupovat dále a nebo vás mohou ve styku se statní správou zastupovat: Veřejného obhájce práv ( http://www.ochrance.cz/ ) nebo přes server potrebujipravnika.cz ( http://potrebujipravnika.cz/podrobne-informace/typy-pravni-pomoci ).

  1. Problém se zaměstnavatelem
V situaci, kdy se dochází k diskriminaci v práci či k neopostaťněné výpovědi můžete využít právního servisu odborových organizací, které jej poskytují i nečlenům odborů. Máte možnost se obrátit na úřad práce či v oblasti bezpečnosti práce na příslušný úřad. Právní servis odborové centrály ( http://www.odbory-online.cz/pravni-poradna/pravni-poradna-on-line ), Ochrana zaměstnanců při insolvenci zaměstnavatele ( http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/insolvence/ins_prava ) nebo Státní úřad inspekce práce ( http://www.suip.cz/ )

  1. Kontakt na politickou reprezentaci
Pokud se domníváte, že jste vyčerpali všechny prostředky k obraně vašich práv nebo pokud máte problém, který se týká obecnějších otázek, můžete využít možnosti kontaktovat vaše volené zástupce prostřednictvím jejich kanceláří. Nejrychlejší postup se zdá být přes server Napištejim.cz ( http://napistejim.cz/ )
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama