Je transparence řešení?

17. března 2012 v 12:45 | JS |  Politika & EU
Svět jako celek se probírá do noční můry vlivu různých zájmových skupin, které byť na první pohled jsou rozstříštěné, tak jsou schopny velice rychle a účinně zasahovat při obraně zisku a duševního vlastnictví. Označení kopírování za krádež a zároveň platby z každého nosiče, na který se dají data nahrát, názorně ukazuje jejich drzost a neschopnost politiků těmto sdružením nějak účinně postavit zákonné mantinely. Sami totiž jsou z politických stran, které jsou logicky pod tlakem zájmových skupin a částečně mají ve stranách i svá politická zastoupení.
Logickou reakcí šířící se po světě je tento konzervativní val rozbít. Po světě se zakládají pirátské strany a jiné politické celky. Lidé se sdružují, buď jako hnutí proti drzosti zájmových skupin ( např. slovenské "gorilí povstaní" ) nebo do nevládních organizací. Lidé jsou konsternováni naprostou nepřehledností systému a demokratické procedury jsou devalvovány na přerozdělování moci za masivní mediální manipulace před volbami z většinou peněz daňových poplatníků, které se tak presouvají opět k zájmovým skupinám.


Pojmy jako transparence, transparentní účetnictví, transparentní účty, online aukce a boj proti korupcí přístupem občanů k veškerým informacím se stává většinovým požadavkem lidí po celém světě. Jeho logickým vyústěním jsou i "násilné" akce vůči zájmovým skupinám v cyberprostoru - hackerské útoky vůči různým organizacím. Dále soudní spory o "informace", které zajmové organizace začínají prohrávat. Dalším požadavkem je větší míra přímé demokracie a implemenatce dnešních technologií do státní správy tak, aby lidé měli v co nějvětší míře přístup ke kontrole a k spolurozhodování o politických rozhodnutích.
Tento proces / boj vedoucí k tranparentní státní správě, trasparentnímu využívání veřejných prostředků a rychlé zpětné vazbě u politických rozhodnutí se v pomalých skocích nebo ve velkých skocích dle regionů, doufejme, nakonec prosadí v podobě implemetace technologíí, vnitřní katarzi stran a generační obměně volených zástupců. Ovšem, jak tato změna politiku ovlivní? Jaká míra přímé demokracie a referend je užitečná a vhodná? Dokáží se lidé přes odlišná globální dogmata dohdnout plnohodně na globálních tématech jako třeba obnovitelné a neobnovitelné zdroje? Přestane hrát OSN spíše humantirární roli? A jakou by to organizace měla mít formu? Jaká by měla být míra sociální solidarity? Jakou roli by měly hrát peníze?
Základní otázky, i když se k nim díky transparenci a technologiím dokážeme k odpovědím notně příblížit, zůstávají stejné a nezodpovězené.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pavel pavel | Web | 17. března 2012 v 13:24 | Reagovat

Nevím co na to říct, kladeš moc spoustu otázek najednou.

2 Jan Stanislav Jan Stanislav | Web | 18. března 2012 v 10:30 | Reagovat

pokusím se to rozvést v dalsich uvahach dle daných otazek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama