Senát - být či nebýt?

21. března 2012 v 17:33 | JS |  Politika & EU
Nevím, jestli Senát splnil očekávanou roli osobností. které mají v prvné řadě přinést zkulturnění politické scény nebo které by měly zefektivnit legislativu. Obojí vůbec není v očích veřejnosti zřetelné a ani jeho pravomoce mu moc nehrávají, takže se otvírá znovu a znovu diskuze o jeho významu a o jeho smyslu. Zaznívají hlasy, které volají po jeho úplném zrušení. Já bych myšlenku Senátu ale úpně zezatracoval, spíše bych představoval změnu jeho podoby, která by opravdu přinesla osobnosti jednotlivých krajů, tak citelnou finanční úsporu i jeho výraznější roli v legislativním procesu.

- Dal bych přednost Senátu jako reprezentatů jednotlivých krajů, tedy volil by se pouze jeden zástupce za daný kraj. Čímž by mělo dojít ke zkvalitnění jinak poměrně širokého výběru, tak by přislo Senátu opticky větší váhu.


- Sídlo Senátu by rotovalo po všech krajích dle délky funkčního období, to znamená, že po každých šest let by Senát zasedal v jiném kraji. V každém kraji by měl Senát své prostory a týmy, které by zárověň fungovaly jako kancelář senátora za daných kraj. By to bylo úsporné oproti současnému stavu a každý kraj by měl po šest let na svém území Senát, což by přineslo decentralizaci legislativního procesu, kromě šestiletého "superpražského" období.

- Každá kancelář by zaměstnávala tým analytiků daného kraje a senátoři by tak měli ze svého kraje kompletní analýzu všech posuzovaných zákonů včetně doporučení legislativních úprav / oprav a stanoviska k danému zákonu.

- Senát by měl mít možnost 2/3-novou většinou zákon zamítnout, ne pouze jako dnes zákony vracet do Sněmovny, kde je možnost senátní veto přehlasovat. Pokud by senátoři zákon odmítli 2/3-novou většinou, byl zamítnut stejným způsobem jako poslaneckou sněmovnou. Zde by se vytvořila pojistka, která by neměla pustit legislativním procesem vyložené "zmetky".

- Předseda Senátu by nebyl volený a byl závislí na tom, ve kterém kraji zrovna sídlí. Senátor hostitelského kraje by byl zárověň předsedou Senátu.

Mylím, že tato koncepce by přinesla, jak finanční úsporu, tak větší podporu veřejnosti, tak možné kulturní a další aktivity plynoucí z krajového předsednictví, čímž by se obohatil kulturní a politický život daného kraje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Míša Míša | Web | 21. března 2012 v 21:02 | Reagovat

jak to myslíš? :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama