Zmrazit!

14. března 2012 v 10:12 | JS |  Fejetony_Švejk
Dobrý voják Švejk pil instantní kávu, vzpomínal na "cigorku" a poblafával Red&White tabák. Kolem rozložené noviny a uprostřed mobilní telefon. Byl rád, že toho dne sehnal 3 vraky a přeprodal je do dílny. Tak a mám vyděláno, řekl si Švejk a vzal si noviny, které mu tam nechala paní Müllerová. Upoutal ho článek o zmrazení důchodů. Cože?, nadechl se Švejk a rozčílil se jako tenkrát na frontě. Tak důchody nám budou zmrazovat, pomyslel si Švejk a zrudnul. Nedávno byl na návštěvě za panem vašnostou z jihu Čech a když viděl, v jakých podmínkách chudák sám bydlí a kolik dostává rentu, bylo mu stydno. Je to vůbec možné, tázal se sám sebe. Člověk se celý život dře, odvádí státu na důchod a když chce odejít spokojeně na vejminek, tak zjistí, že dostane tak málo, že kdyby dostal dvakrát víc, pořád to bude málo.


Švejk si povzdechl, když viděl kolik zločineckých band, podloudných obchodníků se snaží ze starých lidí dostat peníze. Zavzpomínal, jak byli s paní Müllerovou na prodejní akci, kde jim jako ďábel sám vnucovali nádobí nebo deky za nekřesťanské peníze. Ještě, že jsem měl hůl, zavzpomínal Švejk na incident, kdy ho odváděla policie, protože dal jednomu z těch obchodníků jednu přes záda. Takoví lidé se na frontě stříleli, rozohnil se Švejk. A teď ještě ten Kalousek s tím začíná, sevřel pevně hůl. Ještě chvíli a nechám si připravit hůl a vozíček, romantická představa, jak vjíždí do recepce ministerstva financí na vozíčku a řve, na Kalouska!, ho uspokojila neb si vzpomněl na staré časy c.k. monarchie.

Toho by císař pán nikdy nedopustil, aby jeho vojáci takhle živořili, zabal z dýmky a vzpomněl si na pár přátel, kteří chodí celý týden po doktorech, platí regulační poplatky a třepou se, když je chtějí hospitalizovat, protože si musí říct příbuzným na to, aby si mohli jít lehnout do nemocnice. Švejk vykročil, vzal si pikslu psího sádla a začal si natírat kolena ...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama