Zvolení nejsou vyvolení

15. března 2012 v 10:23 | JS |  Politika & EU
Při návštěvě úřadů má člověk občas pocit jako by se vrátil v čase a stal se nevolníkem. Nevolníkem paragrafů, nevolníkem vrtochů úředníků a nevolníkem nekompetentnosti. Má pocit, že jeho příběh vůbec stát nezajímá, že je položkou v seznamu různých statistik. Jakkoliv je to zřejmé, ve státní správě chybí individuální přístup. Lidé jsou paušalizováni, kategorizováni a v některých případech končí na ulici s oranžovou vestou a číslem. Právě snad proto by si lidé měli uvědomit, že nejsou žádnou položkou v seznamu, ale jsou především voliči a daňovými poplatníky.

Právě z jejich daní je státní správa a politická reprezentace placena. A právě z toho důvodu by se měl absolutně změnit přístup státní správy k občanovi. Z položky seznamu by se měl stát klient. Ano, klient. A státní správa by se měla chovat jako poskytovatel služeb, které si občan platí paušálně ze svých daní. V případě, že se dostane do situace, kdy potřebuje pomoci od státní správy, měla by se mu věnovat a nalézt optimální řešení pro něho konkrétně a ne ho zaškatulkovat a odbít univerzalním řešením paragrafů.


Na druhou stranu je nutno říci, že i úředníci jsou pod stálým tlakem "optimalizace" státní správy. Hrozí jim vyhazovy, snižování platů, přeskupování pod nové funkční celky. V těchto podmínkách je težké najít motivaci hleadat cestu k občanovi. Chybí zde totiž základní právní předpis v moderní podobě, který by měl být prioritně navrhnut, veřejně diskutován a schválen - služební zákon. Právní norma, která by dala jistotu a jasný karierní postup úředníkům. Definovala by jasně jejich kompetence a ze své podstaty by měla definovat vztah k občanům jako poskytovatel služby ( úředník) a klient ( občan).

Bez této právní normy je reformování státní správy pouze laciné přeskupování, které nemůže přinést žádný významný výsledek, co se týká efektivnosti a zkvalitnění státní správy. Státní správa by měla ze svého principu splňovat nejméně požadavky ISO 9001 kvality managementu, tak aby si zachovala tvář a splňovala minimální normu kvality v poskytování služeb občanům. Právě zde přichází naši zvolení vyvolení, kteří místo toho, aby intenzivně pracovali na hluboké a funkční reformě státní správy, střílejí ministerstvo od ministerstva od boku do svých řad pod záštitou "nejsou peníze". Naši zvolení by si měli uvědomit, že rozhodně nejsou vyvolení a začít se systematickou celkovou analýzou státní správy, kterou by měli předložit občanům k veřejné diskuzi.

Otázky do pléna by tedy měly být, kdy už přestane chaos ve střednědobém horizontu rozvoje ČR? Kdy přestane tajnůskářství ohledně implementace strategie Evropa 2020 do našeho právního rámce? Kdy se naši zvolení přihlásí k odpovědnosti a začnou dělat práci, ke které jsou zvoleni?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama