Proč volit Piráty v krajských volbách?

28. srpna 2012 v 19:30 | JS |  Politika & EU
Proč volit Piráty / Českou pirátskou stranu v krajských volbách?

Krajské volby v České Republice se blíží, konají 12. - 13. října 2012. Kraj jako vyšší územně správní celek je důležitým správcem veřejného majetku a svými pravomocemi významně ovlivňuje život občanů v České Republice ve všech oblastech, ať již ve zdravotnictví ( organizuje a je zřizovatelem nemocnic ), v dopravě ( garantuje a zajišťuje dopravní dostupnost lokalit v rámci kraje, ať již formou dotované dopravy nebo smlouvami s jednotlivými dopravci ), ve školství ( zřizuje střední a vyšší školy a odborná učiliště ), v dopravní infrastruktuře ( silnice II. a III. tříd ) a v dalších oblastech dle zákona č. 129/2000 Sb. Pro by občané měli mít jasnou představu, jaké kroky chce kraj realizovat, jak kraj s veřejnými prostředky daňových poplatníků ( tedy nás všech ) hospodaří a zda přispívá k zlepšení životní úrovně občanů.

Občané by neměli mít pocit, že jejich hlas nic nezmění, že nemá smysl ani chodit volit, na tož se účastnit aktivně rozhodování krajských orgánů. Tento pocit, který je ve společnosti zřetelný vůči všem stupňům státní správy a územních samospráv, právě vede k odtržení zastupitelů od "reality" a k projektům, které jsou nečitelné nebo neprůhledné a v mnohých případech jsou vnímány jako obohacování zájmových skupin.

Právě Piráti vyrážejí do předvolebního boje s jasným heslem: "Vypustíme kaprům rybník!", kterých chtějí jasně říct, že rybník veřejných zakázek s kapry politiků, které chodí krmit zájmové skupiny, je potřeba vypustit. Tedy maximálně zprůhlednit zadávání veřejných zakázek a přinést kterémukoliv občanovi větší pravomoce při rozhodování o nich. K tématu můžete shlédnout následující klip. Další informace, kandidátní listiny a rozpracované programy pro jednotlivé kraje jsou k dispozici na stránkách Pirátů věnovaných Krajským volbám.


Hlavními body pirátského programu pro krajské volby tedy jsou Otevřené hospodaření. Jak si můžete ověřit, Piráti mají jak transparentní bankovní účet. Ve kterém se každý, kdo chce, může do detailu podívat na příjmy a výdaje strany online, pokud se mu nějaká věc nelíbí, může se obrátit na kontrolní komisi nebo na finanční odbor strany. Piráti vedou a pracují s transparentním účetnictvím, které umožňuje komukoliv, kdo má zájem, dohledat jakoukoliv transakci, podívat se, kdo ji schválil a jak tedy bylo s prostředky Pirátů zacházeno. Tyto přístupy, transparentní účetnictví, transparentní účty spolu se zveřejňováním všech smluv kraje, před nabytím platnosti tak, aby mohly být smysluplně a účinně připomínkovány ze strany občanů, jsou hlavními tezemi jejich programu v oblasti Otevřeného hospodaření, které chtějí prosadit u krajských institucí a také u společností, které kraje většinově vlastní.

Dalším důležitým bodem je Zapojení občanů. Zde Piráti prosazují zveřejňování všech smluv kraje, audiovizuální záznamy všech jednání zastupitelstva včetně publikace zápisů. Dále prosazují krajská referenda při důležitých otázkách, které má kraj rozhodnout. Nedílnou součástí programu Pirátů je i prosazení elektronický systému, který bude od občanů, neziskového sektoru a firem shromažďovat zpětnou vazbu a který umožní veřejnou diskusi.

Dalším bodem, který má maximálně zpříjemnit a zjednodušit komunikaci občanů a kraje, je programový bod Digitální kraj. Zde Piráti prosazují zavádění Svobodného softwaru, který přinese výrazné úspory v IT oblasti a maximálně znemožní úniky financí v IT zakázkách. Proto, aby občan nemusel s každou věcí na úřad a mohl ji řešit z pohodlí domova, Piráti prosazují zavedení bezplatných elektronických podpisů, které umožní a umožňují elektronickou identifikaci občana.

Nedílnou součástí či červenou nití programu Pirátů, na kterou jen těžko narazíte u ostatních politických stran, je i snaha o propopulační politiku. Tedy důraz na to, že činnost a rozhodování kraje má výrazný vliv na budoucí generace a je potřeba či spíše je nutností podporovat rodinu, matky s dětmi a ukázat, že kraj stojí o nové občánky, vnímá propopulační politiku jako prioritu a chce se demograficky rozvíjet a ne stárnout. Mezi body, kterými to Piráti dávají najevo, jsou: Prosazování vyrovnaného rozpočtu kraje, Rozvoj veřejné hromadné dopravy, Podpora zachování škol a jejich případné citlivé slučování, Budování a podpora mateřských školek, Podpora výstavby a obnova stávajících dětských hřišť.

Volba České pirtáské strany nebo-li Pirátů v krajských volbách a jejich možný úspěch v podobě účasti v zastupitelstvu může po létech přinést svěží vítr do neprůhledného zadávání veřejných zakázek v podobě radikální změny přístupu občanů k informacím ( zveřejňování všech smluv před nabytím platnosti z pozice zastupitelů, krajská referenda a občanské iniciativy, transparentní účetnictví a účty krajských institucí a společností vlastněných krajem ), do přístupu krajských úřadů k občanovi a konečně k fungující elektronické komunikaci s úřady a do možnosti každého z nás rozhodování kraje ovlivňovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jan Stanislav Jan Stanislav | Web | 29. srpna 2012 v 21:02 | Reagovat

automotive.blog.cz : Copywriting: nabízím tvorbu reklamních a marketingových textů pro webové aplikace - více informací v rubrice Copywriting

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama