Diskriminace malých stran ve volbách do krajských zastupitelstev 2012

8. září 2012 v 19:20 | JS |  Politika & EU
Malé strany se nebojí ožehavých témat v Libereckém kraji ani jinde v ČR, avšak nedostaly a nedostávají prostor od OVM Speciál díky hlavnímu kritériu: hodnotě preferencí z předvolebního průzkumu s vzorkem okolo 1.000 respondentů, který nic nevypovídá o předpokládaném výsledku voleb.

Jak je již tradicí v České televizi a v jejím pořadu Otázky Václava Moravce Speciál, že mají právo voličům v tomto exkluzivním předvolebním pořadu veřejnoprávního média vyjádřit svůj názor pouze pozvané politické subjekty, které projdou sítem předvolebního průzkumu agentur SC&C a STEM/MARK. Samotné agentury ve své zprávě k volebnímu modelu (k výsledkům preferencí stran) uvádějí: "Volební model reflektuje aktuální rozložení sil politických uskupení v době realizace výzkumu, nejedná se tedy o odhad výsledku voleb." K čemu se dělá a je závazný pro výběr pozvaných politických stran takový průzkum? Měl jsem za to, že smyslem OVM speciál je přinést debatu politických stran v předvolební kampani a tedy vybrat ty strany, které mají ve volbách největší šanci uspět.


Přesto je ČT prostřednictvím OVM Speciál manipulováno s veřejným míněním ve smyslu označení pravděpodobných vítězů ve volbách. Dochází upřednostnění kandidátů pozvaných politických stran při prezentaci svého programu a při možnosti se vyjádřit k rozhodujícím tématům voleb před velice významnou skupinou voličů, kteří daný pořad sledují a nepřímo i ovlivnění ostatních voličů, kteří se o výsledku předvolebního průzkumu dozvědí z podkladů prezentovaných ČT a pořadem OVM během upoutávek k pořadu v časech s vysokou sledovaností. Strany, které nedostanou stejný prostor jako pozvané strany, jsou v předvolebním boji ve zjevné nevýhodě, neboť jsou dopředu označeny za outsidery, což vede k demotivaci nerozhodnuté části voličů je přijít ve volbách podpořit s logickým závěrem, že to nemá smysl. Dalším důležitým faktorem je, že nepozvané strany nemohou prezentovat svůj program a svá stanoviska před širokou masou voličů bez vynaložených nákladů na kampaň ve sdělovacích prostředcích se srovnatelnou sledovaností. Toto privilegium, bezplatně se prezentovat voličům v pořadu s vysokou sledovaností na ČT, na základě pochybné logiky výběru ČT a produkce OVM Speciál získávají pouze strany, u kterých, znovu citujme agentury SC&C a STEM/MARK, neexistuje žádná relevantní informace, jak by dopadly ve volbách.

Dále vedení ČT a produkce OVM Speciál zjevně a zcela bez důsledku porušují Statut ČT ve smyslu Článku I a bodu 2: "Česká televize poskytuje službu veřejnosti tvorbou a šířením televizních programů, popřípadě dalšího multimediálního obsahu a doplňkových služeb na celém území České republiky za účelem naplňování demokratických, sociálních a kulturních potřeb společnosti a potřeby zachování mediální plurality." a ve smyslu Článku II a bod 1 ve smyslu odstavce: "vytváření a šíření programů a poskytování vyvážené nabídky pořadů pro všechny skupiny obyvatel se zřetelem na svobodu jejich náboženské víry a přesvědčení, kulturu, etnický nebo národnostní původ, národní totožnost, sociální původ, věk nebo pohlaví tak, aby tyto programy a pořady odrážely rozmanitost názorů a politických , náboženských, filozofických a uměleckých směrů, a to s cílem posílit vzájemné porozumění a toleranci a podporovat soudržnost pluralitní společnosti;" Neboť privilegování určitých politických stran a znevýhodňování jiných politických stran v předvolebním boji prostřednictvím veřejnoprávního média je zcela zjevně proti "…naplňování demokratických, sociálních a kulturních potřeb společnosti a potřeby zachování mediální plurality" v prvním případě a proti "…aby tyto programy a pořady odrážely rozmanitost názorů a politických, náboženských, filozofických a uměleckých směrů, a to s cílem posílit vzájemné porozumění a toleranci a podporovat soudržnost pluralitní společnosti;" v druhém případě. Jen stěží lze obhájit, že pozvání do důležité veřejné diskuze a do předvolebního střetu na úrovni celorepublikové sledovanosti voliči, která má podstatný vliv na startovní podmínky předvolebních kampaní politických stran, přispívá k "naplňování demokratických potřeb společnosti" a "OVM Speciál odráží rozmanitost názorů a politických směrů, a to s cílem posílit vzájemné porozumění a toleranci."


Naopak se zde jedná o záměrné omezení rozmanitosti názorů a politických směrů a přímé ohrožení naplňování demokratických potřeb společnosti ze strany ČT prostřednictvím jediného kvantitativního ukazatele, který je nerelevantní pro výsledek voleb, avšak diskvalifikuje z důležité veřejné diskuze, která má velkou sledovanost a prezentované výstupy do všech celorepublikových médií a přímo ovlivňuje veřejné mínění a rozhodnutí voličů, do OVM Speciál nepozvané politické strany a jejich voliče.

Důležitou otázkou je, proč se tak děje?

A, Jedná se o aroganci a honbu za atraktivitou pořadu, na úrok otevřené demokratické soutěže politických stran s rovnými podmínkami soutěže, ze strany produkce pořadu OVM Speciál, která nechápe, že svůj pořad nevysílá na kanálu soukromé televize? U soukromé televize, která žije z reklamy, nemá Status ČT a nedostává od občanů povinné desátky, jde o sledovanost pořadu na prvním místě, tedy i volbu účastníků jejich pořadů. Ovšem veřejnoprávní medium má vytvářet podmínky pro otevřenou svobodnou demokratickou diskuzi o veřejných tématech před volbami s účastí všech stran, které jsou k tomu nominovány svou účastí ve volbách, tedy občany ČR.

B, Argument, že podmínky pro pozvání do pořadu OVM Speciál jsou pro všechny strany stejné, je také neopodstatněný, neboť o tomto parametru, výši preferencí v určitý čas před volbami, jako limitu pro přijetí do veřejné diskuze na veřejnoprávním médiu s vysokou sledovaností, nebyla vedena celospolečenská diskuze ani diskuze na úrovni politických stran ani nezávislých autorit jako jsou nevládní organizace. Takové rozhodnutí by měla učinit Rada České televize se stanoviskem Ústavního soudu.

C, Nebo není přece možné znevýhodnit malé politické strany pouze z důvodu, že mám jako moderátor lehčí práci nebo jako produkce jednodušší organizaci pořadu. Není přece možné říci, že kvalita kandidáta, jeho názorů a potenciálního přínosu pro společnost se dá posuzovat velikostí volebních preferencí v daném datu a čase. Jen na okraj bych podotknul, že kdyby se jednalo o tento důvod, pak nechápu, proč měli panu Moravcovi a teamu OVM Speciál na plat přispívat koncesionářskými poplatky voliči, příznivci a členové nepozvaných stran.


Zde vzniká podezření ze záměrného znevýhodňování malých stran, ze znevýhodňování názorů a směrů, které se mohly prosadit právě díky této veřejné diskuzi, ovšem díky limitovaným finančním prostředkům malých politických stran se na tak široce sledované fórum nedostanou.Tím produkce OVM Speciál vlastně de facto říká, že jediný parametr, který rozhoduje o vhodnosti či o nevhodnosti prezentovat názor a program veřejnosti ve veřejnoprávním médiu se vysokou sledovaností, je pouze jeden, když ho na začátku volební kampaně podporuje 3,5% a více respondentů předvolebního průzkumu na relativně malém vzorku oprávněných voličů, tedy okolo 1.000 respondentů průzkumu. TO JE SAMOZŘEJMĚ CENZURA. NAVÍC SE JEDNÁ ZASADNÍ OMEZENÍ PŘÍSTUPU VEŘEJNOSTI K ALTERNATIVNÍCH NÁZOROVÝM PROUDŮM NA ZÁKLADĚ HLASOVÁNÍ O TOM, KDO JE PREZENTUJE a ne s posouzením jejich kvality v rámci veřejné diskuze, která je jedním z hlavních poslání a smyslem ČT.


Doufejme v to, že se v podání OVM Speciál teamu brzo dočkáme logicky obdobné diskuze, kde budou odborníci na předpověď počasí spolu s moderátorkami pořadu o počasí a dle "předvolebního průzkumu" se bude posuzovat, kdo z nich umí lépe předpovědět počasí (ve srovnání výše uvedeným jako "s politickými stranami" a srovnání "kvalit jejich programů") a nakonec se do pořadu kvalifikují pouze ti, co získají nejméně 3,5% hlasů "voličů" …
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MICHEL MICHEL | Web | 19. června 2015 v 3:45 | Reagovat

online pujcky vizovice :-|

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama