Docházkový systém

24. října 2012 v 18:57 | JS |  Copywriting

Pro http://www.vkancelari.cz/ od A-WebSys, spol. s r.o. :

Docházkový systém je komplexní řešení pro evidenci docházky, sledování pohybu zaměstnanců v průběhu pracovní doby, k přípravě podkladů pro zpracování mzdové agendy a k otevírání turniketů, bran, dveří a závor dle přístupových práv. Skládá se ze softwaru pro zpracování dat, identifikačních médií, docházkových a přístupových terminálů, elektronických zámků, turniketů, automatických bran a závor.

Jejich základní rozlišení přichází dle použitého identifikačního média - kontaktních a bezkontaktních či karta/čip a biometrický údaj. Ke kontaktním identifikačním mediím patří i dnes už archaické metody pomocí děrované docházkové karty nebo zápisu do docházkové knihy. Zde probíhá zpracování dat ručně a samotný systém evidence docházky je od identifikačního média oddělen. Není možné účinně monitorovat pohyb zaměstnanců a rozdělovat práva k přístupu do různých částí společnosti. Tyto možnosti získáváme až propojením systému s identifikačními médii pomocí docházkových a přístupových terminálů s administračním softwarem. Možnosti komunikace jsou buď offline se stažením dat v určitých časových intervalech nebo online, kdy komunikace probíhá v reálném čase. Terminály tedy prostřednictvím stažení dat a jejich následným zpracováním umožňují zpětnou vazbu, kontrolu nad docházkou zaměstnance a jeho pohybem v rámci objektu společnosti.


Zaměstnanec má jasně dané možnosti, kam se smí dostat, jeho příchody a odchody jsou zaznamenány a tento soubor dat je pak zpracován administračním softwarem docházky zaměstnanců. Identifikačními médii mohou být čipy a karty. Buď jsou kontaktní, k přenosu informací a k autentizaci dochází přiložením identifikačního média k terminálu, nebo bezkontaktní, ke kontaktu mezi identifikačním médiem a terminálem dochází např. pomocí ultrazvuku. Způsoby autentizace s identifikačním médiem narážejí na možnost zneužití identifikačního média třetí osobou a tím i vstupem nesprávných dat do docházkového systému. Proto jsou s ohledem na jednoznačnou identifikaci a autentizaci zaměstnance řešením systémy s využitím biometrických dat zaměstnance.

Biometrické senzory mohou být založeny na zpracování otisku prstů, geometrie obličeje, oční duhovky, oční sítnice, tvaru krevního řečiště ruky, tvaru ušního boltce, nehtového lůžka a či absorpčního spektra lidské kůže. Dále rozeznáváme behaviorální metody identifikace. Tedy pomocí analýzy hlasu, analýzy dynamiky podpisu, dynamiky stisku kláves a pomocí dynamiky chůze. Samostatnou kapitolou je identifikace podle DNA zaměstnance.

Současné docházkové systémy nabízí modularitu. Zákazník sám si tedy může zvolit metodu autentizace a identifikačního média a firmy jsou schopny tomu přizpůsobit docházkový systém. Jádro docházkového systému tedy tvoří administrační software, který umí flexibilně zpracovat vstupy z identifikačních médií a odpovídajícím způsobem vyhodnotit výstupy. Nabídka na trhu je velice různorodá a nedají se jednoznačně definovat výhody a nevýhody jednotlivých systémů, protože jsou vždy přizpůsobeny specifickým požadavkům zákazníka. Docházkové systémy by každopádně měly umožňovat následující funkce: registrace u terminálů, automatické vložení přestávek v pevných časech, automatické vložení přestávek po odpracovaných intervalech, přístupový systém (pomocí skupin individuálně nastavit jeho práva pro otevírání dveří bran závor a turniketů), poskytnutí komplexních dat pro zpracování mezd, monitoring využití pracovní doby zaměstnance a tiskové výstupy z docházkového systému.

Na českém trhu můžeme uvést systémy firem ID-WARE od ID-KARTA s.r.o., docházkový systém ACCESS (NORTHERN (HONEYWELL), KANTECH (TYCO), TECHFAS ) od NWDC, dále ATTAX / ACTATEC / BCN 100 / BCN 200 od firmy INCO spol. s r.o., docházkový systém EKD5 od Jan Nižník - ELVIS a docházkový systém AKTION od EFG CZ spol. s r.o..


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama