Co je to Costing? Aneb jak na kalkulace ...

26. prosince 2013 v 20:04 | Stanislav Honzík |  Stáhněte si v pdf
Nabízím spolupráci v oblasti costingu (kalkulace, CBD, QAF, cost estimator, cost engineer, project engineer). Kontakt pro případné zájemce: shonzik@gmail.com

Costing je obor, který se snaží určit hodnotu produktu nebo projektu a zároveň správně určit výši investice, buď počáteční u projektu nebo do výrobního zařízení, nástrojů a přípravků u produktu. V Costingu se mísí (trochu alchymisticky) procesní inženýring, controlling, nákup a prodej. Jen při dostačném porozumnění těchto základních kritérií je schopný člověk, který se costingem zabývá, vytvořit výstup, kterým je kalkulace. Kalkulace může být v mnoha formátech a je na ní mnoho pohledů.

Vždy však má kalkulace jasné základní parametry - vstup/surovina/externí proces (např. řezání trubky laserem), procesní nacenění, určení fixních a variabilních režií (overheads), SGA (lidé, kteří nejsou spojeni přímo s výrobou) a prodejní ceny produktu/rozvahy projektu, která zohledňuje základní ekonomické parametry: EBIT (zisk po odpisech a před zdaněním), payback (návratnost počáteční investice), IRR (míra návratnosti vstupní investice).

Na konkrétním případě Chabařovických strojíren si můžete přečíst mou malou úvahu o costingu ocelových konstrukcí sedadel aut:


Nápověda: CBA je kalkulační formulář Magny Seating, QAF je formát kalkulace a to tzn. Cost-Break-Downu, tedy rozpadu nákladů, který je vyžadován zákazníkem v automotive, BOM.1 je list kalkulace, který obsahuje materiálové náklady na komponenty.

Nabízím spolupráci v oblasti costingu (kalkulace, CBD, QAF, cost estimator, cost engineer, project engineer). Kontakt pro případné zájemce: shonzik@gmail.com

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama